Donanım

256 TB (Terabyte) SSD’ler Çıkıyor!

Teknolojide  depolama alanında en yüksek hard disk boyutu 10 terabyte iken Samsung 16 terabyte boyuntunda SSD üreterek ilki başarmıştı. 2 Tb üzerindeki bütün hard disklerde en az 3,5 inç iken , SSD’lerin 2,5 inç ile böyle bir başarıya imza atması büyük önem arzediyor. Teknoloji haber sitelerindeki haberlere göre ise Toshiba yetkililerinden yapılan açıklada 5 yıl içinde 256 TB (Terabyte) SSD’lerin piyasa yerini alacağı ifade ediliyor.

 

hdd

 

HDD Nedir?

Sabit disk ya da Hard disk kısaca HDD ya da Türkçesi ile sabit disk sürücüsü veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır. Hard disklerde veri yazımı; metal, cam veya plastikten yapılmış, yüzeyi demir oksit ya da başka manyetik özellikteki malzeme ile kaplı diskler üzerine yapılır. Bu kayıt ortamlarında veriler mıknatıslanma yolu ile kaydedildiğinden istenerek silinene kadar sabit kalırlar, elektrik kesintileri gibi durumlarda bilgisayar bellek yongalarındaki gibi kaybolmazlar, bu nedenle anılan şekilde adlandırılmışlardır. NTFS, FAT,FAT16,FAT32 dosyalama yapılarını destekler

 

SSD Nedir?

SSD İngilizce: Solid State Drive Türkçe Katı Hal Sürücü[1] , veri depolamak için geliştirilmiş sabit disklerin yerini alan veri depolama aygıtıdır. Mekanik bir sabit diskin maksimum yazma hızı ortalama 150mb/sn iken SSD’lerde bu hız 560mb/sn’dir. En büyük avantajları; Isı, ses, düşük enerji sarfiyatı ve mekanikliğin ortadan kalkması. SSD’lerin çalışma mantığı RAM’ler ile aynı. Yani Rastgele Erişilebilir Bellek RAM (random access memory). Veri yolları her mikroçipe paralel bağlanarak istenilen bilgiye eş zamanlı olarak erişilebilir. Bu nedenle SSD’ler çok yüksek hızlara erişebilir.

 

HDD ve SSD Arasındaki Farklar

En temel farklılıkların başında daha dayanıklı,sesiz ve güvenli olması geliyor. Ayrıcada çalışma mantığına göre daha farklı oldugunu söyle biliriz. Konu hakkında örnekleme yapacak olursak. HDD silinebilir Dvd olarak düşünün, SSD ise flaş bellek olarak aradaki farklılık bu şekilde.

SSD’ nin HDD’ye göre avantajları şöyle;

– Az enerji tüketir dolayısı ile az ısınır
– Mekanik aksam olmadığından mekanik dayanıklık daha fazladır ve sessiz çalışır.
– Yazma ve okumada daha az hata riski vardır.
– Yazma ve okumada HDD’lere göre oldukça hızlıdır.
– Sistemin ve programların açılması hızlı gerçekleşir.
– HDD’lere göre boyutları ve ağırlığı daha küçüktür.
SSD’ nin HDD’ye göre dezavantajları ise;

– Yeni teknoloji olduğu için daha pahalıdır.
– Daha az depolama alanı sunar..

Tıkla Yorumla

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

To Top