İnternet

4.5G İyi Güzelde , Nedir ? Yakından Bakalım

4.5G nedir, ne zaman geliyor ?

 Dördüncü nesil kablosuz haberleşme ağlarına genel olarak 4G adı veriliyor. Ülkemizdeyse 4G’nin daha gelişmiş bir versiyonunun (LTE Advanced) kullanılacak olması nedeniyle, 4G yerine 4.5G kavramı kullanılıyor. Standart 4G bağlantısı, 100Mbps hıza çıkabilirken 4.5G, bir başka söylemle LTE Advanced, 300Mbps (saniyede 37,5MB) ve üzerine ulaşabiliyor. Şu anki 3G şebekesi, fazla yoğunluğun olmadığı anlarda 20-25Mbps’lik hızlara ulaşabiliyor. Ancak bu hızların kağıt üzerindeki teorik sayılar olduğunu belirtmekte fayda var.

4.5G’nin 5G’nin bizlere sunacağı 1.000Mbps’lik hızlara ulaşmadığını söyleyelim. Bununla birlikte 5G’nin  2020’de dünya çapında yaygın olarak kullanılmaya başlanacağı tahmin ediliyor. Bu yüzden 4.5G’nin 5G’yi beklerken ona hazırlık yapmamızı sağlayacağını da söyleyebiliriz.

Web sayfalarında gezinirken, sosyal ağlarda gezerken veya haber okurken zaten yeterince hızlı olan 3G ile yeni 4.5G arasındaki farkı bazen görmeyebilirsiniz. Ancak 4.5G ile birlikte video ve müzik akış hizmetleri daha kesintisiz çalışacak. FaceTime ve Skype gibi uygulamalar da ise daha yüksek görüntü kalitesiyle, takılmadan videolu sohbetler etmenize izin verecek. Büyük dosyaları indirirken 4.5G’nin faydasını hemen hissedeceksiniz.
4.5G ile gelen VoLTE gibi teknolojiler sayesinde sesli görüşmelerin de kalitesini artırıyor. Üstelik çağrı atarken karşı tarafla bağlantı kurmanız da çok daha hızlı gerçekleşebiliyor.

Bu arada tamamlanan 4.5G ihalesinden sonra 1 km’den daha uzun tüneller ve konvansiyonel tren hatları, yakın bir gelecekte kapsama alanına alınacak. Bu sağyede tünele giriş yaptığınız da bağlantının kopması gibi sorunları artık yaşamayacağız.

4.5G’Yİ KİMLER KULLANABİLECEK?


    4G ‘ yi destekleyen telefonlar, 4.5G’yi kullanabilecekler. Piyasada son 1-2 senede çıkan telefonların çoğunda 4G desteği bulunuyor. 4.5G’den mahrum olmak istemiyorsanız, telefonlarınızı yenilerken  özelliklerini kontrol etmenizde fayda var.

HTC One M9, Samsung Galaxy S6, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air 2 gibi cihazlar, 4G’yi, dolayısıyla 4.5G’yi destekleyen cihazlar arasında.


4.5G’Yİ NE ZAMAN KULLANABİLECEĞİZ?

 
  4.5G ‘nin ülkemize ayak basacağı tarih, 1 Nisan 2016… Dördüncü nesil mobil iletişim teknolojisi, planlarda bir aksaklık olmaması durumunda, önümüzdeki yılın Nisan ayında hizmete açılacak. 4.5G hizmeti verecek olan operatörlerin 2024’e kadar Türkiye nüfusunun yüzde 95’ine yeni teknolojiyi ulaştırması gerekecek.


    4.5G frekanslarının dağıtılmasıyla 3G hizmetlerinin de kapasitesinin arması bekleniyor. Yani 4.5G kullanılmaya başlandığında 3G’de yaşadığımız bağlantı sorunları da çözülebilir.

4.5G İLE TÜRKİYE’DE NELER DEĞİŞECEK?
4.5G ile telefonumuzda internet 4 kat daha hızlı olacak. Yani bazen donarak izlediğimiz HD videoları artık kasma, donma derdi olmadan izleyebileceğiz. Bu ilk etapta kulağa oldukça hoş geliyor. Fakat birde madalyonun öteki yüzü var ki bu da bitmek bilmeyen kota sıkıntısı olacak.


 

Haliyle internet hızlanınca, bugün aylık olarak bize ucu ucuna yeten 2GB’lık internet paketleri de bu veri harcamalarına yetişememeye başlayacak. Bu durum bazı beklentileri de beraberinde getiriyor. Bunlardan birincisi kotayı kaldırılarak TTNET’in yaptığı gibi AKK uygulamasına geçmek. Yani cepte internette kota sıkıntısı olmaması gerekiyor. Örnek vermek gerelirse bir operatör 2GB’ta kadar 4G hızında internet hizmeti sunuyorsa, 2GB’den sonra 3G hızında hizmetle ayı tamamlayabilir.

İkinci seçenek ise internet paketi fiyatlarının biraz daha ucuzlaması olacaktır. Madem internetimiz 12 kat daha hızlı olacak, o zaman fiyatı sabit tutmakla birlikte kotaların arttırılması yoluna gidilebilir. Örneklersek şuan 2GB olan bir paket, 24 GB’ta çıkartılabilir. Yada 20 lira olan 2GB’lık internet paketinin fiyatı (fiyat temsillidir) 2 liraya düşürülebilir.

PEKİ 5G NE ZAMAN GELECEK?

5G’yi çok yakın bir tarihte kullanmayacağımız kesin. 2018’de testlerinin başlaması beklenen 5G’nin dünya çapındaki kullanımı, 2020’de yaygınlaşacak.

3G ile hayatımızdan memnun kalabiliriz, fakat 4.5G bu memnuniyeti bir adım ileriye taşıyacak. Akıllı telefonumuzla video izlerken, fotoğraf paylaşırken, WhatsApp mesajları atarken, görüntülü görüşmeler yaparken hem daha az takılma yaşayacağız, hem de daha akıcı, bazı durumlarda daha yüksek kalitede bir tecrübe elde edeceğiz. 4G destekli bir telefonunuz varsa veya alma planları yapıyorsanız, 4.5G keyfi için sadece biraz daha bekleyeceksiniz.

 

Tıkla Yorumla

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

To Top