Yaşam

Adobe Photoshop CS6 Sistem Gereksinimleri ve Yenilikleri

Adobe Photoshop nedir?

Adobe Photoshop, piksel tabanlı görüntü, resim ve fotoğraf düzenlemede bir tek biçim olan, Adobe Systems’in sayısal fotoğraf işleme yazılımıdır. Vektörel işlemlerde ve yazı işleme konusunda da bazı yetenekleri olmakla beraber, pazar lideri olmasını sağlayan özelliği bit resim işleme işlevini de taşıyan Photoshop; kuşkusuz bilgisayar dünyasının en kuvvetli yazılımlarındandır.

Photoshop CS2 sürümünden itibaren, “Smart Object” (Akıllı Nesne) adında geliştirilmiş, vektörel verilerin kalitesi bozulmadan Photoshop ortamına aktarılmasını sağlayan bir sistem ile kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlanmıştır.

2010 yılı itibarıyla, CS5 sürümü piyasadadır. Yeni sürümün Windows Vista ile üstün uyumu, Photoshop yazılımının verim ivmesinde haylice artış sağlamıştır. Adobe yalnızca Microsoft Windows ve Mac OS X işletim sistemleri için destek verir. Linux’taki Wine uygulaması ile CS4 sürümü Linux’ta da çalıştırılabilmektedir.

Adobe Photoshop CS6 Teknik özellikleri ve Sistem Gereksinimleri!

Sistemgereksinimleri.net’ten aldıgımız habere göre Adobe Photoshop CS6 ‘nın en önemli özelliği yenilenen video editörü olduğunu belirtmeliyiz. Geliştirilen video editörü ile video çalışmalarınızı CS6 ile çok kolay ve verimli bir şekilde yapabilirsiniz. Yeni video editörü içerisinde videolar arası çeşitli geçişler, ton ayarı, binlerce farklı animasyon ve bunun gibi pek çok farklı özellik bulunuyor. Böylece farklı programlar kullanmadan sadece tek bir program ile hem video hemde fotoğraf düzenlemelerimizi yapabildiğimiz Adobe Photoshop CS6, kullanıcılara oldukça büyük kolaylıklar sağlıyor.

Mercury grafik motoru kullanılan CS6 ile artık işlemlerimizi daha hızlı bir şekilde yapabiliyoruz. Öyle ki eski sürümüne oranla fotoğraflarımızı açma ya da işleme gibi işlemlerimizi artık iki kat daha hızlı yapabiliyoruz. Böylece kısa zamanda çok iş yaparak programın verimi artırılmış. Yenilenen arayüzü ise görsel ve kullanış olarak daha iyi bir hale getirilmiş.

Ayrıca CS6 sürümünün en çok öne çıkan özelliğinin ”Patch” olduğunu belirtmeliyim. Resim üzerindeki herhangi bir görseli ( logo, nesne vs. olabilir) başka bir yere taşımanızı ya da silmenizi sağlıyor. Bunu yaparken de aldığınız görselin etrafındaki pikselleri düzelterek (yamalayarak) resmin bozulmasını önlüyor. ”Patch” özelliği o kadar mükemmel bir hale getirilmiş ki internet üzerinde grafikerlerin bir çoğunun işsiz kalabileceği gibi konular konuşulmaya başlanmış.

Crop” özelliği ile kestiğimiz görselin yönünü, açısını ya da boyutunu değiştirebiliyoruz. Bu özellik kendi amacını oldukça iyi bir şekilde yerine getirdiğini belirtmeliyim. Bunun dışında ”blur” özelliği de yenilenerek kendi içerisinde 3 farklı araca ayrılmış. Bu sayede artık daha detaylı bir şekilde bulanıklık efektini görsele ekliyoruz.

 

Örnek Çalışmalar :

 

.

Tıkla Yorumla

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

To Top