Sektörel

Bill Gates Hakkında Bilmediklerimiz

Bill Gates hakkında kalıplaşmış bilgiler ; Microsoft’un sahibi olduğu, çok zengin olduğu ve şu aralar servetini kurumlara dağıttığı bilgileridir. Fakat Bill Gates bunlardan çok daha fazlası. Hayat hikayesine daha derinden bakmanızı tavsiye ederim. İlk gözünüze çarpıcak şey ileri görüşlülüğü olacaktır;

 

1. Bill Gates’in  küçük yaşlarda arkadaşları parkta saklambaç, futbol, sek-sek oynarken onun kod yazmaya başladığını biliyor musunuz? Çocukların daha yeni yeni küçük yaşlarda kodlamaya başladığı bir dönemdeyiz. Fakat Bill Gates yıllar öncesinde 13 yaşında kod yazmıştı. Lakaside Hazırlık Okulu’nda eğitim gören Bill Gates, genel elektrik konusuyla ilgili ilk bilgisayar programını burada yazdı.

2. Bill Gates’in kodlama yeteneğini erkenden fark eden okul yetkilileri, kendisinden mini bir otomasyon sistemi yazmasını istedi. Bill Gates yazdığı kodlarla oynayarak kendisini devamlı kızların daha fazla olduğu sınıflara kayıt ettirdi.

3. Birçok diğer girişimci gibi Bill Gates de Üniversite’yi tamamlamadan yarıda bıraktı. Bill Gates, Microsoft’a daha fazla vakitini ayırmak için 1975 yılında Harvard Üniversitesi’nden ayrıldı. Ayrıca Abraham Lincoln, Walt Disney, Mark Zuckerberg, Thomas Edison, Henry Ford  ve Steve Jobs’ın da üniversiteyi yarıda bıraktıklarını biliyor muydunuz?

4. Bill Gates yazdığı bir yazılım ile Tic-tac-toe isimli oyunu bilgisayar ile karşılıklı oynanabilir hale getiren ilk kişi oldu.

5. Bill Gates, 1977 yıllarında New Mexico’da ehliyeti olmadan araba kullanma ve üstelik kullanırken de hem kırmızı ışıkta geçme hem de aşırı hız yapma suçlarından dolayı tutuklandı.

6. Uçağa binme fobisi olan Bill Gates, okuduklarınıza inanamıyacaksınız ama 1997 yılına kadar yanında uçuş koçu ile beraber uçtu.

7. 1994 yılında Leonardo da Vinci’nin kendi yazdığı bir eseri 30 milyon dolara satın aldı.

8. 80 milyar dolarlık bir servete sahip olmasına rağmen Bill Gates, çocuklarına sadece 10 milyon dolar servet bırakmıştır. Bunun cimrilikle alakalı bir durum olmadığını söyleyen Bill Gates, çocuklara uçuk miktarda miras bırakmak onların iyiliğine değildir, diyor.

9. Bill Gates hiç yabancı dil bilmiyor.Bunu hayatının en büyük kaybı olarak görüyor.

10. A.B.D’ de genel kültür sınavı olarak da bilinen ve çoğu okulun dikkate aldığı bir sınav olan SAT’tan Bill Gates 1600 üzerinden 1590 puan almıştır.

Bu yazımızı 10 madde ile bitirelim , fakat daha bilinmedikleri bilmek için takipte kalın 🙂

Tıkla Yorumla

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

To Top