İnternet

Film Gibisin Edward Snowden !

Amerika ‘da büyük yankı uyandıran ve tarihinin gelmiş geçmiş en büyük casusluk olayı ile ilgili aranan eski NSA ve CIA Çalışanı Edward Snow’den bu aralar twitter hesabı açtı ve hesap açıldıktan sadece 2 saat sonra 300 bin takipçiye ulaşan Edward Snowden’in şuanki takipçi sayısı 1.6 milyon oldu.

Edward Snow’den Kimdir ?
2013 yılında gizli NSA belgelerini medyaya ifşa ederek NSA tarafından sürdürülen küresel izleme aletlerinin işletme detaylarını, Beş Göz ortaklarını ve birçok ticari ve uluslararası ortağı ifşa eden NSA sızıntılarını başlatmıştır.

Bunlar içerisinde en dikkat çekeni ise dünyanın en büyük 10 teknoloji firması google microsoft apple samsung v.b firmaların tüm sistemlerine erişebilmesi ve burdaki tüm sistemleri kontrol edip buradaki kullanıcı datalarını CIA’e vermesi ve başta ABD ve Avrupa’nın telefon metadatalarının bilgilerine ulaşılması ve bu olanak sayesinde dünyadaki herkesin telefonlarını hangi türde korunursa korunsun istedikleri şekilde dinleyebildikleri ortaya çıkmış oldu ve bunlar sadece medyaya yansıyan belgelerin %1’lik kısmını kapsıyor diğer kısımları ABD Hükümetinden gelen tepkiler yüzünden The Guardian gazetesi yayınlayamadı.

Ayrıca Edward Snowden ve hikayesini 2014 yılında vizyona giren Citizenfour isimli bir film ile tüm dünyada vizyona girdi

Film Trailer : https://www.youtube.com/watch?v=XiGwAvd5mvM

Ayrıca Edward Snow’den ile ilgili wikipedia sayfası : https://tr.wikipedia.org/wiki/Edward_Snowden

Wikileaks editörü ve kurucusu Julian Paul Assange yardımı Rusya’ya kaçan ve 3 yıllık oturma izni alan Edward Snowden sayfasındaki profiline “Önceden hükümet için çalışıyordum. Şimdi kamu için çalışıyorum. @FreedomofPress’te Müdür” olarak yazması dikkat çekti ve ilk tweet olarak Can you hear me now? yazan Edward Snowden bu paylaşımı ile yeniden gizli bilgileri paylaşacağı izlenimi vermektedir. Şuanda sanırım herkesin merak ettiği konu ilerleyen günlerde Edward Snowden neler paylaşacağıdır.

 

Tıkla Yorumla

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

To Top