Yaşam

GoPro’un Drone Girişimi Başarısız Oldu

GoPro’un yeni drone pazarındaki bir oyuncu olmayı planladığı iddialı planlar geçen hafta Karma UAV ünitelerinin gökyüzünden düşmesi nedeniyle bir ürün geri çağırma duyurusunda bulunmak zorunda kaldı.

Şirketin, operasyon sırasında güç kaybıyla ilgili bir performans sorununu çözmesi gerektiği belirtildi. Bir noktada Karma’nın sevkıyatına devam edeceğini belirtti, ancak ne zaman önermedi.

Karma geri çağırma olasılığı GoPro üzerinde önemli bir finansal etkiye sahip olacak.

Frost & Sullivan’ın kıdemli bir endüstri analisti Michael Blades, “Tüketici alanındaki rekabet miktarı ile talebin karşılanması zorunludur veya talep başka bir ürüne geçecektir” dedi.

TechNewsWorld’a “Uzun süredir Karma imkânı kaçtıkça, önemli pazar payını elde etme şansı o kadar az” diye belirtti.

Gelir Vuruşu

Blade, GoPro’un hisse senedi fiyatı geri çağırmadan önce kaymaya başlamış ve istikrarlı bir şekilde düşüş eğilimini sürdürdü.

“Etkisi hisse senedi fiyatı ve gelir üzerinde olacak” dedi.

GoPro, dördüncü çeyrek gelir tahminlerini zaten düşürmüştü çünkü Karma’yı planlanandan daha sonra başlattığını açıklayan Strateji Analizi’nde kablosuz cihaz stratejileri direktörü Ken Hyers açıklandı.

“İki hafta içinde GoPro yaklaşık 2,500 Karma uçağını sattı ve Şükran Günü’nden çıkan Karma uçağı için güçlü satışlar öngörüyordu, bu gelir kaybedildi,” dedi TechNewsWorld.

Hyers, “Daha da kötüsü, GoPro yeni GoPro Hero5 ve Hero5 Session kameralarının satışını yapmak için Karma’ya güveniyor ve şimdi bu fırsat da kayboldu,” dedi Hyers.

Siyah göz

Karma, GoPro’un ilk UAV’si olduğu için, dronun şirketin pazarındaki itibarını oluşturması gerekiyordu. Bunu yaptı – ancak iyi bir yol değil.

Hyers, “Karma’nın GoPro’un ilk aracı olduğu ve birçoğunun şirketin geleceği olarak görüldüğü göz önüne alındığında, geri çağırma, bir drone makinesi ve drone alanındaki hırsları için olan saygınlığı için yıkıcı olarak görülmelidir” dedi.

“Sürücü alıcılarının gelecekteki GoPro’tan kaçınma olasılığı daha yüksektir ve şirketin gelecekteki tahrik ve fotoğraf makinesi satışları için ciddi sonuçlar doğuracaktır” diye belirtti. “Alıcıların GoPro’a bir şans daha verme riski altında olması için pazardaki çok iyi drone alternatifleri mevcut.”

Frost’un Blades, GoPro’un bir kamera şirketi olmadığını ve bir kamyon şirketi olmadığını vurguladı.

“GoPro’un ilk dronuyla mükemmel bir ürün geliştirmesi beklenmemelidir” dedi. “Ancak, pazar çok hızlı bir şekilde yenileniyor; eğer ürününüz en son ürünlerden daha iyi veya daha yetenekli değilse, muhtemelen başarısız olacaksınız.”

Hatalı Strateji

UAV’lerdeki tüketici ilgisi endüstri tarafından beklenenden azdı ve Parks Associates’in araştırma analisti Brad Russell, Karma hatırlama programını iyileştiremeyecek.

Yetkili, ABD’deki genişbant hane halkının% 5’inden azının uçağına sahip olduğunu ve yüzde 4’ün altındakinin yılın başında bir ev sahibi olmakla ilgilendiğini belirttiğini belirtti.

“GoPro’un yakın zamandaki sıkıntıları gibi basın ve mekanik arızalardaki negatif drone öyküleri, muhtemelen film ve video profesyonelleri ve meraklılarının dışındaki tüketici çıkarlarını bastırıyor” diye TechNewsWorld’a konuştu.

ABI Research araştırma direktörü Philip Solis, Karma’nın çağrılması yapılmasa bile GoPro’un prosumer drone stratejisinin hatalı olduğunu ileri sürdü.

Prosumer drone’ların gelirleri, 1 milyar dolarlık tüketici drone pazarının yaklaşık yarısı kadar olsa da, bu dronlar, uzaya gönderilen dronların yalnızca yüzde 6’sını temsil ediyor.

“GoPro’un stratejisi, kameralarının satışlarını genişletmek için dron kullanmak olmalı ancak düşük hacimli prosumer alanına giriyorlardı, bu da çok küçük bir ek kamera satıldığı anlamına geliyor” diye belirtti TechNewsWorld.

GoPro için Çöp Kutusu

Dahası, Karma’yı 799 dolardan satarak GoPro, piyasadaki liderler olan DJI ve 3DR ile başa başlayacak. “Eğer DJI ya da 3DR değilseniz piyasada rekabet etmek son derece zor” dedi Solis.

“400 ila 600 dolar arasında bir ürüne sahip olsaydı, piyasada daha iyi rekabet edebilir ve çok daha fazla kamera satabilirdi” diye de sürdürdü.

Strategy Analytics’in Hyers, “Karma uçağı GoPro için bir fiyaskoydu ve böylesine korkunç bir başlangıç sonrasında uçağın içinde geri dönmek son derece zor olacak” dedi. “GoPro, ileri bir drone üreticisi ile ortaklık kurmalı ve drone gelişimi için dış kaynak sağlamalı ve açıkça kendi başına yapmaya hazır değildir” dedi.

Popüler

To Top