Donanım

Kablosuz Elektrik İletimi

FIRAT ÜZREK TARAFINDAN HAZIRLANAN KABLOSUZ ELEKTRİK İLETİMİ ADLI YAZI – Elektrik günümüz ve ileriki dünya yaşamında varlığını sürdürebilecek enerji kaynağıdır. Enerji ihtiyacın da zirvede bulunup üretimi tamamen doğal olarak yapılabiliyor ve çevreye herhangi bir zararı bulunmuyor ,tabi ki nükleer santralleri çıkartırsak. Köküne indiğimizde elektrik iletken madde içerisindeki atomlara bağlı taşıyıcı parçacıklar sayesinde parçacık olarak taşınan yüktür ve kütlesi çok küçük olan bu parçacıkların kütleleri yükleri ile ifade edilir. Günümüzde kullandığımız birçok araç gereç bu parçacık hareketi sayesinde çalışabilmektedir. Mesela ampul örneğini verirsek; ampul içinde gördüğümüz teller bir tür dirençtir ve bu direnç geçen elektronları içinde tutmaya çalışarak argon gazının aktifleştirmesiyle foton enerjisine dönüştürür.

 

r1

Elektriğin iletilebilmesi için taşıyıcı parçacıklar gereklidir demiştik peki bu parçacıklar olamadan iletilebilmesi mümkünüdür gelin inceleyelim..

Kablosuz elektrik iletimi ile ilgili ilk çalışma Nikola Tesla ile başlamıştır Tesla elektrik enerjisini kullanarak yüksek frekansta manyetik dalga elde etmeyi planlamıştı böylece elektrik enerjisini geniş dalgalarla iletebilecekti , tesla istediği başarıyı küçük çaplı da olsa başarabilmişti Tesla’nın yaptığı bobin(tesla bobini) kapasitörden gelen elektrik enerjisinin gücünü yükselterek yüksek frekanslı ve geniş dalgaları elde etmeyi başarmıştı. Böylece enerji kablosuz olarak taşınabilir hale gelmiştir. Tesla bobini temelde yüksek frekanslı dalgalardan kaynaklı titreşim prensibi ile çalışır.

 

 r2

tesla bobininin model çizimi

r3

tesla’nın laboratuvar hazırladığı bobin

 

 

Tesladan sonra gelişmiş düzeyde iletimi amaçlayan MIT(Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) 2007 yılında 2 metre uzaklıktaki 60 watt gücündeki ampule yetecek kadar kablosuz enerji iletebilmişti , deneyin bileşeni olan rezonans frekansı büyük dalga genişliğinde oluşan titreşimidir tabi bu iletim rezonans frekansı olan cisimler üzerinde yapabiliyor temelde enerjiyi gönderen ve alan cisimlerden ibarettir yani bir nevi kablolu iletimin kopyasıdır tabi Tesla bobini için aynısını demek mümkün değildir , Tesla bobini , düzenek kurulup dalga yollandığında herhangi bir alıcı olmasına bağlı olmadan enerji harcanıyordu oysaki MIT çalışmasında alıcı aktif olmadığı sürece enerji temel akım prensibine uygun olarak vericide kalıyordu.

 

 

e4

 

 

Ayrıca kablosuz enerjiyi yine çok küçük mesafe olması şartıyla(mm)  iletilebiliyor tabi ki burada kullanılan prensip elektronun iletken içinden çıkıp bağı koparmadan diğer uca geçmesidir. Ayrıca günümüzde wifi  erişimi yanında elektrik iletimi amaçlayan çalışmalar yapılmaktadır, Ki bunun gibi küçük çaplı çalışmalar Türkiye de bazı üniversitelerde yapılmaktadır  temel amacın teknolojinin halkın hayatını  kolay ve hızlı bir şekilde sürdürebilmesi içindir.

Günümüzde yaygınlaşan fiber teknolojisi enerjinin farklı rollere bürünüp taşınabileceğini göstermişitir , ışık ile iletilen fiber veri ileriye dönük büyük umutlar doğurmuştur lakin gerekli önlemlerinde alınması oluşabilecek yan etkileri indirgeyebilir Tesla’nın elektriği deri üzerinde kalmasından kaynaklı fiziksel bir zarar vermemektedir tabi yüksek volt değerinde bir akımla desteklenirse durum değişebilir  , öte yandan rezonans sistemlerde verici alıcı ilişkisinden kaynaklı aradaki trafiğe maruz kalan herhangi bir canlı varlığı etkilemiyor herhangi bir radyasyon içermiyor , teorik olarak düşündüğümüzde  kullanılan herhangi cisimden sürtünme , kinematik yardımıyla enerji üretilebileceğini ortaya atabiliriz çünkü enerjinin yok edilebilmesi mümkün değildir ama çevrilebilmesi muhtemeldir, günlük hayatta kullandığımız araç gereçlerden yaralanarak doğal yollardan enerji ihtiyacımız karşılanabilir, örneğin ayakkabılarımız düşünebiliriz yürümemizi sağlayan şüphesiz sürtünme ile uyguladığımız kuvvet ile arasındaki ilişkiden dolayıdır burada sürtünmeye harcadığımız  enerji ısıya dönüşen enerji toplam uyguladığımız enerjidir hatta bilgisayarlarda kullandığımız fareleri bile içine katabiliriz fareyi sağa  sola götürdüğümüzde farenin alt kısmı ile masanın yüzeyi arasında sürtünme oluşur bundan kaynaklıda ısıya dönüşen bir enerji kaybı olur, uygun modeli tasarlarsak ısıya harcanan enerjiyi kurtarabilir hatta bunu elektrik enerjisi olarak da depolayabiliriz.  Bunun yanında birçok örnek vardır gerekli imkanlar sağlanırsa hayat daha yaşanılabilir hale gelebilir.
 

r6
Okuduğunuz metinde iletimin mümkün mertebe kablo vb. madde olmadan iletilebildiğini öğrendik , kullanılan iddaalı 2 yöntemi inceledik ve şu kanıya varmak mümkündür; enerjinin taşıyıcı olmadan iletilebilmesi için yüksek frekans da dalga mutlak gereklidir ki gerekli titreşim sağlanabilsin. Ayrıca  enerjiden bahsettik enerjinin yoktan var olamayacağını ve dönüştürülebilir olması kanısına vardık

Kaynak Gösterilden Alınması Yasaktır www.Teknojoin.com!.

Tıkla Yorumla

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

To Top