İnternet

Kevin Mitnick’ in Film Gibi Hayatı

Öyle bir hacker düşünün ki ; “ona hesap makinalarına dokunması bile yasak”.Yanlış duymadınız , Kevin Mitnick’ in gizemli hayatına kısaca bir gözatalım:)

Kevin Mitnick evrenimiz de Sanal alemin Che Guevera’ sı olarak anılmaya başlandı. Sun Microsystems Novell ve Motorola gibi şirketlerin gizli verilerine ulaştı. Amerikan Hava Kuvvetleri’ nin FBI’ ın sistemlerine girdi. 30 bine yakın kredi kartının şifresini kırdı. Fakat’ 1995 te Japon astrofizikçi Tsutomu Shimomura’ nın bilgisayarına girmeye kalkınca yakalandı. 2010 a kadar hack maceralarını yazıp insanlara aktarması yasak. Yine de benim hikayem değil başka hackerların hikayelerini topladım diyerek önce 2002′ de The Art Of Deception sonra da Amerika da daha yeni çıkan The Art of Intrusion diye iki kitap yazdı. Aldatma Sanatı geçtiğimiz zamnalar da ODTÜ Yayıncılık’ dan Türkçe lisanslı olarak da çıktı. Kevin Mitnick üç yaşındayken anne ve babası ayrılır. 12 yaşına ayak bastığında Los Angeles’ ın her yerine bedava yolculuk yapmanın yöntemlerini çoktan keşfetmiş ve insanları aldatmanın tadına varmıştır. O kadar güçlü ve muhteşem bir fotoğraf hafızası vardır ki bütün otobüs numaralarını ezberliyerek hafızasında tutar.
Birçok parolanın yazıldığı listeye biraz baktıktan saatler sonra bile bütün numaraları hatırlayabilmektedir. Hackerlığa ilk adım atışı lise yıllarına rastlar. Telefon beleşçiliği telefon sistemlerini ve telefon şirketleri çalışanlarını sömürerek telefon ağını tanımamı sağlayan bir çeşit korsanlıktı. Bu becerisini öyle bir noktaya getirmişti ki 17 yaşında çoğu telefon şirketi çalışanını ister yüzyüze ister telefon da neredeyse her konuda inandırmayı başarabiliyordu. Mitnick liseden sonra Bilgisayar Eğitim Merkezi’ nde ders almaya başlar. Artık asıl hedefine kavuşmuştur. Birkaç ay içinde okulun müdürünün işletim sisteminde açık bulduğunu ve tüm yönetici izinlerine sahip olduğunu fark etti.Okul müdürü Mitnick’ e Korsan Kiralama uygulamasının ilk örneklerinden olabilecek bir şekilde ona reddedemiyeceği bir teklifte bulundu. Ya okulun bilgisayar güvenliğini geliştirmeye yönelik bir mezuniyet projesi yapacak ya da okuldan uzaklaştırılacaktı. Mezuniyet projesini yaptı ve yüksek notla mezun oldu.         Defalarca tutuklanıyordu , 1981 Mitnick’ in başının habire belaya girdiği ilk yıldır. Amerika’ nın en büyük telefon şirketlerinden Pacific Bell’ in merkezine sızmaya karar vermiştir. Şirketin çöpleri arasında yazı çıktıları parolalar dahil çalışanların birbirlerine gönderdikleri notları bulur.
Bir arkadaşı onu polislere ihbar etmese belki hiç yakalanmayacaktır. Sadece üç ay hapis cezası alır ama bir yıl gözetim altında tutulacaktır. Hapisten çıktıktan kısa süre sonra bu sefer bir üniversitenin bilgisayarına girdiği tespit edilir ve tekrar altı ay hapse mahkum olur. Hapisten çıkar çıkmaz bu defa kredi kartı bilgilerini çalmaktan tutuklama kararı çıkar. Ama teslim olmak istemez , kaçar ve tutuklama kararı zaman aşımına uğrar. Birlikte hacker lık yaptığı en yakın arkadaşlarından biri Mitnick’ in bu son olacak yalanlarından öyle bıkmıştır ki onu FBI ya şikayet eder. Uslanmamıştır yine bilgisayara şartlı tahliye kurallarını ihlal eder. Shimomura bilgisayarına girildiğini anladığında bunun Kevin Mitnick ten başkası olamayacağına karar verir. FBI’ la işbirliği yaparak Mitnick in bir kez daha yakalanmasını sağlar. İş teklifleri ardı ardına yağıyordu. Son yakalanışına kadar yaptıklarıyla o kadar büyük bir efsane haline gelmiştir ki o hapisteyken başka hacker lar Kevin e özgürlük sloganıyla başta New Yok Times gazetesi olmak üzere pek çok kuruluşun internet sitesini girilmez hale getirir. 2000 de serbest bırakıldığında 3 yıl hiçbir elektronik alet kullanılmasına izin verilmez seyahat edemeyecek ve telefonu da sadece annesyle konuşabilmek için kullanabilecektir. 2003 te bilgisayar kullanma yasağı kalktığında televizyonlar Mitnick in bilgisayara dokunuşunu naklen yayımlarlar. Daha sonra çeşitli şirketlerden bilgisayarlarının güvenliklerini sağlaması için sayısız teklif alır. Bilgi güvenliği ve toplum mühendisliğiyle ilgili edindiği geniş bilgi ve deneyimlerini devletin işletmelerinin ve bireylerin kendilerini koruyabilmeleri konusunda onlara yardım etmek üzere kullanıyorum der.

 

 

Kendisini aynı zamanda ” sosyal mühendis ” olarakta tanımlayan Mitnick, şöyle devam ediyor;
‘ her saldırının ilk aşaması araştırma safhasıdır. Her yerde açık ve ulaşılabilir olan bilgilerden yararlanılır. Şirket yıllık raporları, pazarlamada kullanılan broşürler, basında çıkan haberler, endüstri dergileri, web sitesi içeriği, hatta hedefin çöplüğünden alınan materyallerdir. Şirkette kim nedir? nerede oturururlar? bilgisayar işletim sistemleri nedir? kim hangi ofiste görevlidir?
sosyal mühendisler insanları bu kadar çabuk ve kolayca tertibe eder ve sınıflara ayrıştırılırken insan doğasından yararlanırlar.
Benim şahsi kanaatime göre pek çok kişi saf ve bilgisiz. Karşısındakine güvenmeye yatkın , eğimli ve savunmasızdır. Seminerlerimde ve özellikle ‘aldatma sanatı’nda anlatmaya çalıştığım bildiklerim ve tecrübelerim doğrultusunda , insanların bu kadar kolayca kandırılmaları azalacak, kötü amaçlı kişilerin amaçlarına ulaşmalarına engel olma yolunda adım atmış olacaklar.insanların, herkesin bu tekniklerle aldatılabileceğine inanmalarını ve buna karşı önlem alarak hazırlıklı olmalarını istiyorum. sakın ‘bu benim başıma gelmez, ben kanmam’ demesinler.
Bence medya, hacker terimini tamamen olumsuz olarak ele alıyor, bence bu olumlu olmalıydı. hacking bir yetenek olarak düşünülmeli. Bu yeteneği nasıl kullandığınız önemli.Bunu bir şeyleri yapmak ve geliştirmek için de kullanabilirsiniz, yok etmek için de…..

1 Yorum

1 Yorum

  1. Emre

    4 Haziran 2016 at 12:39

    Adam tarihin en büyük hacker’larından. 60 dakika (60 Minutes) programına konuk olduğu bir video var YouTube’da. Ona da mutlaka göz atın bence.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

To Top