Donanım

Yapay Zekâ Nedir Ve Gelecekteki Yeri!

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti. İngilizce artificial intelligence kavramının akronimi olan AI sözcüğü de bilişimde sıklıkla kullanılır. Yapay zekâ çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye yöneliktir.

Bir bakış açısına göre, programlanmış bir bilgisayarın düşünme girişimi gibi görünse de bu tanımlar günümüzde hızla değişmekte, öğrenebilen ve gelecekte insan zekâsından bağımsız gelişebilecek bir yapay zekâ kavramına doğru yeni yönelimler oluşmaktadır. Bu yönelim, insanın evreni ve doğayı anlama çabasında kendisine yardımcı olabilecek belki de kendisinden daha zeki, insan ötesi varlıklar meydana getirme düşünün bir ürünüdür. Bu düş, 1920’li yıllarda yazılan ve sonraları Isaac Asimov’u etkileyen modern bilim kurgu edebiyatının öncü yazarlarından Karel Čapek’in eserlerinde dışa vurmuştur. Karel Čapek, R.U.R adlı tiyatro oyununda yapay zekâya sahip robotlar ile insanlığın ortak toplumsal sorunlarını ele alarak 1920 yılında yapay zekânın insan aklından bağımsız gelişebileceğini öngörmüştü.

yapay3

Yapay Zekân’ın Gelecekteki Yeri!

Yapay Zekâyı konusunu ele almamızın nedeni ise günümüzde artik teknoloji, internet tabiri her eve girmiş bulunmakta. Ticaret de artik internete doğru hızlı bir şekilde yöneldiğini göstermektedir. İnsanlar artık evlerinden çıkmadan istedikleri her şeye bir tıkla erişe biliyorlar.
Ancak bunlar bazen yetersiz kalabiliyor internetin bu yaygın kullanımına karşın birçok problemi de beraberinde getirmektedir. Internet kullanıcıları (aslında interneti hiç kullanmayan kişiler dahi ) internet üzerinden alış, veriş yapma konusunda bir hayli hevesli oldukları kadar güvenli alış – veriş yapma ve bilgilerinin çalınması konusunda da endişe taşımaktadırlar. Güvenlik konusunda, örnek olarak bir bankanın sistemlerinin hacklendigi ile ilgili, internette çıkan haberler kullanıcıların bu endişelerinin daha da artmasına neden olmaktadır.             .

Bu nedenle geliştirilmiş Yapay Zeka ile artik internette klasik ticaret anlayışının ve yönetiminin yanında internet güvenliği konusuna saldırı anında daha iyi sonuçlar alacağımız ve yapılan saldırıya karşı hemen yeni bir hamle geliştirerek önce ki yazılımlardan farklı olarak belirlenen adımların dışında bir saldırı olduğunda hemen kendisi yeni bir yol izleyerek bu saldırıları pasif duruma düşürmesi kaçınılmaz bir olay olacaktır.

 

yapay1

 

Zaten bu nedenledir ki dünyada bir çok şirket IT bütçelerinde güvenlik alanına da büyük paylar ayırmaktadırlar. Infonetics Research’ün yaptığı bir araştırmaya göre güvenlik ürünleri konusunda yapılacak harcamaların 2 kat artması bekleniyor. Geliştirilmiş Yapay Zeka ile tüm bu sorunların önüne geçinile bilinir. Tüm bunların sebebi daha güvenli bir sisteme sahip olma ve daha da önemlisi kullanıcıların güvenini kazanmak.                               .

Web sitelerinin hacklenmesi veya verilerinin çalınması bir şirketin çok daha da önemli olan prestij kaybına neden olmaktadır. Kullanıcılar bir şirketin web sitesinin hacklendigini veya verilerinin her yere yayıldığını görünce bu şirketin güvenlik ve gizlilik konusunda yeterli özeni göstermediğini düşünüp o şirketle olan ilksilerinde daha temkinli davranmak durumunda kalmaktadırlar.

 

yapay2

 

Bunun dışında şirketlerin bilgisayar sistemlerine girilerek kredi kartı ve müşteri bilgileri gibi önemli bilgilerin çalınması o şirket için çok daha kötü bir durumdur. Tabi bu gibi olaylar her zaman ve sıklıkla olan olaylar değildir ancak bir kere bu tip bir saldırıyla karsılaşmak şirketin islerini doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden yöneticiler tarafından fazla önemsenmemektedir, tabi baslarına böyle kötü bir kabus gelinceye kadar.                 .

En kısa şekliyle Yapay Zeka hayatımızın her alanını etkileyerek bizim daha rahat hareket etmemizi ve daha güvenli olmamıza yol açacaktır diye düşünüyorum .

 .

Tıkla Yorumla

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

To Top